O šípkovej nádielke

1.část

Horúce leto sa nám pomaly, ale isto prehuplo do sychravej jesene🍁 , zeleň listov🌳 sa začína meniť na pestrú paletu farieb🍂 . Mnohí z nás sa vplyvom zmien počasia cítia unavení a bez energie. Aj tu nám liečiteľka príroda ponúka riešenie, a to vo forme malých sýtočervených pomocníkov, ktorých poznáme pod názvom šípky.
Čo všetko môžu nášmu telu ponúknuť?

Kedy je najlepšie ich zbierať? 

Ako ich správne sušiť či inak spracovávať? 

Aké sú najlepšie recepty?

Na tieto a množstvo iných otázok si odpovieme v našom týždennom seriáli, venovanom týmto malým zázrakom prírody, nie nadarmo starovekými Grékmi nazývanými „plody bohov“.

S čím všetkým nám môžu šípky pomôcť?
🌹 Posilňujú imunitu
🌹 Pomáhajú bojovať proti rakovine
🌹 Účinne pomáhajú proti parodontóze
🌹 Stimulujú libido a potenciu
🌹 Pôsobia ako prírodné analgetikum
🌹 Detoxikujú organizmus
🌹 Znižujú cholesterol
🌹 Bojujú proti chudokrvnosti
🌹 Pomáhajú udržiavať mladú pleť

S láskou
Janka💖

rose hips, fruits, red-493784.jpg

2.část

Dnes Vám v rámci šípkového seriálu predstavím šípky ako také a pozrieme sa aj na účinné látky v nich.

🍂Šípky sú plodmi ruže šípovej, ktorá pochádza z Prednej Ázie, rasp. z krajín južnej Európy. Už starí Gréci vedeli, že šípky majú liečivé účinky, a nazývali ich „plodmi bohov“. Šípky rastú pri živých plotoch, na okrajoch záhrad a lesa, medzi inými kríkmi a v podraste vyšších stromov. 
Dozrievajú a zberajú sa na jeseň, keď majú žiarivočervené sfarbenie.
🍁Tradične sa používajú pre svoje liečivé vlastnosti a dnes sú predmetom rozsiahleho výskumu. Vďaka prítomnosti kyseliny ellagovej, lykopénu a fenolov majú šípky rôzne výhody a zlepšujú vaše zdravie rôznymi spôsobmi.

Aké ďalšie vitamíny a minerály šípky obsahujú?
Šípky majú v 100 gramoch:
· 162 kalórií
· 0,3 g tukov
· 38 g** sacharidov** (z toho cukry 2,6 g)
· 1,6 g** bielkovín**
· 24 g vlákniny

🍂Šípky ďalej obsahujú vitamín A, B1-tiamín, B2-riboflavín, B6-pyrodoxín, B9-kyselina listová, C, E, K, rutín (vitamín P), pektíny a triesloviny, z minerálnych látok sú to fosfor, horčík, draslík, pektín, mangán, vápnik, sodík a železo.

❣ Vedeli ste, že šípky obsahujú až 60x viac vitamínu C, ako je v pomaranči (až 426mg na 100g)?

Ako vidíte, šípky sú doslova nabité telu prospešnými látkami a keď k tomu pripojíme ich úžasnú kyselkastú chuť, uznáte, že sú ideálnou jesennou plodinou.
Janka
rose hip, fruits, branch-5772615.jpg

3.část

Milí priatelia prírody a byliniek 🌿,
ako som včera spomínala, v rámci „šípkobrania“ Vám dnes predstavím blahodarné účinky týchto malých červených nažiek (ako voláme plody šípky, resp. o ide o súplodie nažiek) na naše zdravie.

🍃Ako sme sa dozvedeli včera, šípky sú najlepším prírodným zdrojom vitamínu C. Sú tiež najpoužívanejším jesenným plodom ľudovej medicíny. 
Šípky odporúčal svojím pacientom už Hippokates, Rimania zase údajne používali šípky proti besnote (preto aj názov rastliny „psia ruža“ – Rosa canina). Prvý popis ich účinkov nájdeme v herbári z 11.storočia.
A tu už je mojich top 5 priaznivých účinkov šípok na zdravie:
 

Na podporu imunity:

Mimoriadne významná je kombinácia vitamínu C s ostatnými liečivými látkami ako je lykopén, ktorý je rozpustný v tukoch, a preto ho organizmus môže dobre využiť. Vznikajúci vitamín A chráni bunky pred vplyvom voľných radikálov a sliznice pred vírusovými a bekteriálnymi infekciami. Šípkový čaj preto oddávna patrí k domácim podporným liekom proti prechladnutiu.
🍃** proti rakovine:**
Šípky obsahujú bioaktívne zlúčeniny, ako sú fenoly, kyselina askorbová (vitamín C), betakarotén, triesloviny a pektíny, ktoré pomáhajú obmedziť oxidačný stres, ktorý inak vedie k rakovine. Účinne potláčajú zápal a bujnenie rakovinových buniek. Extrakt šípok predchádza epitelovej chorobe, ktorá môže byť spôsobená rádioterapiou u pacientov s rakovinou v hlave a krku. Šípky obsahujú aj lykopén (zlúčenina, ktorá im dodáva červenú farbu) – je obľúbený pre svoju protirakovinovú aktivitu.
🌿** proti paradentóze:**
Vďaka kombinácii vápnika, rutínu a vitamínu C sú šípky najlepším prírodným liekom proti paradentóze, krvácavosti a ďalších ochoreniam ďasien. Dostatok vitamínu C v organizme pomáha predchádzať mnohým problémom so zubami a ďasnami a umožňuje zachovať si pevný chrup až do vysokého veku.
🌾 pri cukrovke:
Šípky prísne regulujú hladinu cukru v krvi v tele, čo je veľmi dôležité pre ľudí trpiacich cukrovkou. Tým, že udržujú rovnováhu inzulínu a glukózy v tele, môžu zabrániť náhlemu poklesu alebo zvýšeniu cukru v krvi, ktoré môže byť smrtiace.
🍃** proti chudokrvnosti:**
Šípky majú významné množstvo železa, ktoré je nevyhnutnou súčasťou tvorby červených krviniek. Preto ich dostatočné množstvo v strave môže zabrániť chudokrvnosti a udrží základné orgány dobre okysličené, čím sa zvyšuje metabolická aktivita a optimalizuje sa funkčnosť rôznych orgánových systémov.
V čom šípky pomohli Vám? Podeľte sa s nami o Vaše skúsenosti a tipy!
Krásny deň Vám praje

4.časť

Šípky a krása

Milí priatelia,
v mini sérii o šípkach sme si už povedali mnoho, no dozaista nemožno opomenúť ich úžasné účinky na pleť – jej krásu a omladenie. Je to dar prírody, ktorý poskytuje našej pokožke množstvo výhod.

V tejto súvislosti spomeniem najmä šípkový olej, sa získava lisovaním za studena zo semien divokej šípky.
 
Aké sú benefity šípkového oleja na našu pokožku?
 
Hydratácia
Olej môžete použiť ako hydratačný🌊 prostriedok na suchú pokožku. Pravidelné používanie oleja hydratuje pokožku, ktorá je po aplikácii vláčna a vyživená.
🌹 Starnutie a pigmentácia
Antioxidačná aktivita šípkového oleja chráni a opravuje UV-poškodenie a pomáha zmenšovať viditeľnosť vrások. Ďalšie účinné látky vedú k rovnomernejšej pigmentácii, zjednotenému tónu pleti a rozjasneniu pokožky.
🍂 Akné
Podľa odborníkov príčinou akné môže byť podvyživená pokožka, ktorá má zároveň tendenciu vylučovať prebytočný olej, čo opäť vedie k vzniku akné. Je to začarovaný kruh, z ktorého Vás môže vyslobodiť používanie šípkového oleja. Jednoducho ho aplikujte na tvár pomocou vatového tampónu a nechajte 15 minút pôsobiť.
🦵 Strie
Šípkový olej sa ľahko vstrebáva do pokožky a jeho esenciálne mastné kyseliny stimulujú produkciu kolagénu. Olej tiež zmäkčuje a zvlhčuje pokožku a taktiež stimuluje jej regeneračné schopnosti, čo v konečnom dôsledku chráni pred vznikom strií.
🔥 Zápal a popáleniny
Šípkový olej má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú liečiť zápal a bolesť spôsobenú ekzémom. Pokožku tiež zvlhčuje a udržuje ju od vysychania. Vitamíny v oleji obnovujú pružnosť pokožky.
Vďaka regeneračným a antioxidačným účinkom šípkového oleja môžete urýchliť hojenie popálenín a modrín. Aplikácia šípkového oleja je tiež dobrá na liečbu jaziev a urýchlenie hojenia rán.
💇‍♀️ Vlasy
Vzhľadom k tomu, že šípkový olej je vynikajúcim zdrojom esenciálnych mastných kyselín, môže opraviť poškodené vlasové folikuly a pokožku hlavy, čo podporuje zdravý rast vlasov. Olej tiež vlasy hydratuje.
Na čo Vy používate šípkový olej? A ako Vám pomohol?
Podeľte sa s nami v komentári.
Krásny piatok, priatelia 💚,
Vaša Janka

5. časť

Milí moji,
v dnešnom pokračovaní šípkového seriálu sa pozrieme na to, kedy a ako šípky zbierať, ako ich správne sušiť a spracovávať tak, aby sme z ich liečivej sily vyťažili čo najviac.
🌹Kedy šípky zbierať?
Dôležité je zbierať zrelé šípky, suché, nezamrznuté. Majú oranžovú až tmavočervenú farbu a priam vás lákajú, aby ste ich odtrhli. Počkajte si na suché a slnečné počasie, vtedy majú optimálny obsah vitamínov.
Niektorí tvrdia, že je lepšie zbierať šípky až po prvých mrazíkoch, pretože takéto plody majú údajne viac vitamínu C. Nie je to však celkom tak. Jemný mráz nanajvýš zvýrazní chuť šípok, no nijako výrazne nezvyšuje obsah vitamínu v plodoch. Navyše, viete odhadnúť, kedy je mráz jemný a kedy už príliš? Silnejší alebo opakovaný mráz totižto šípky znehodnotí a vnútro sa stáva príliš mäkkým, mazľavým.
 
🍁Ako šípky správne sušiť?
Ideálne najskôr na voľnom vzduchu, a potom dosušiť v sušičke alebo v rúre. Tento proces by mal trvať čo najkratšie – najskôr rozložte šípky na plech, aby mali dostatok miesta a dajte ich na suché vzdušné miesto. Tam ich však nenechávajte dlho, aby nesplesniveli.
Šípky pred sušením zbavte stopiek a zvyškov okvetia, opláchnite a rýchlo vysušte.
Potom šípky dajte do rúry vyhriatej na 30 až 50 stupňov Celzia a sušte. Nesmú zhnednúť, alebo sa pripáliť. Tak si zachovajú najviac „céčka“. Sušenie urýchlite stlačením alebo rozpolením plodu.
❣Správne usušené šípky by mali byť krehké a ľahko rozdrviteľné.❣
Ako šípky skladovať?
usušení ich vložte do uzatvárateľnej fľaše a odložte na tmavé miesto. Takto ich skladujte nanajvýš rok – staršie šípky strácajú podiel výživných a liečivých látok dosť výrazne, čiže ročné, dvojročné šípky už pre teda nemajú takmer žiadne zdravotné benefity.
Suchú šípku môžete ľahko podrviť a vytvoriť z nej jemný prášok, ktorý je vhodný aj ako prevencia, či liečivo pri silnej menštruácii, či pri cukrovke. Prášok môžete užívať pred jedlom (jednu čajovú lyžičku zapiť vodou, alebo čajom). Z hrubšieho prášku si môžete urobiť čaj.
Už ste boli na zbere šípok? Máte tipy a vychytávky na ich zber, sušenie a skladovanie? A taktiež na recepty z nich? Tým sa totiž budem venovať zajtra a radi uverejním práve Váš recept, či tip! Neváhajte sa preto s nami podeliť do správy, či pokojne a do momentára pod tento príspevok.
Krásnu jesennú sobotu Vám praje