O mne

 

Pýtam sa sama seba, ako sa to vlastne začalo

Sadla som si pod jabloň, oprela sa o jej kmeň, zavrela oči a započúvala sa do ticha okolo mňa.

Ani neviem ako a…zadriemala som. Snívalo sa mi, ako behám po lúkach s kamarátkami a cítim tú úžasnú vôňu materinej dúšky. V tom som precitla do reality a uvedomila som si, že na celých 50 rokov som odbočila zo svojej cesty a blúdila v jej okolí.

Ako 6 ročná som sa s rodičmi presťahovala do lona prírody na Vršatec.

Prežila som tam krásne detstvo. S kamarátkami som chodila pásť kravičky a často sme zbierali bylinky a chodili k Zitkinej babičke. Poznala každú bylinku. Vždy nám prezradila, čo lieči, a často nám uvarila chutný zdravý čajík. Milovala som tento bezstarostný voľný život, no po 2 rokoch som sa vrátila bývať do mesta k babke. 

Moja babička síce nebola bylinkárka, ale tiež využívala silu prírody. Pamätám sa, ako sme nakladali lístky bielej ľalie do alpy, alebo robili mastičku z nechtíka. Botanika bola po matematike v škole môj najobľúbenejší predmet. Vďaka pani učiteľke som mala krásny vlastnoručne vyrobený herbár plný byliniek a informácií o nich.

No s nástupom na strednú školu som sa začala bylinkám vzďaľovať stále viac a viac. Vo svojej blízkosti som mala už len tie záhradné bylinky. Cesty do prírody boli čoraz zriedkavejšie. 

herbs, natural medicine, medicinal herbs-5145166.jpg

Vydala som sa, prišli deti, práca a uponáhľaná doba. Zdravotné problémy som začala riešiť liekmi z lekárne. A takto som to praktizovala veľmi dlhý čas. Bolo oveľa pohodlnejšie sa cestou z práce zastaviť v lekárni a kúpiť lieky od bolesti, na hnačku, či žalúdočnú kyselinu. Možno by som tak fungovala doteraz, keby nebolo keby.

Prišla udalosť, ktorá ma prebrala z klamu, a vrátila na správnu cestu.

Dlhý príbeh strastiplnej cesty spojenej s nemocničným prostredím radšej vynechám. Nechcem sa už vracať k tomu ťažkému obdobiu, no zrejme sa to všetko pre niečo dialo. A ja som mala pochopiť, že idem zlým smerom.

Niekedy ťa život musí riadne kopnúť, aby si pochopil, čo ti chce ukázať a kam ťa chce naviesť. Začala som si spomínať na to obdobie súladu s prírodou a pocítila som veľkú túžbu vrátiť sa do týchto čias. Všetci však dobre vieme, že nežijeme v minulosti ani v budúcnosti. Žijeme teraz a teraz je potrebné začať. Nepomôže ľutovať stratený čas. Chce to len akciu tu a teraz. Možno nás bolo potrebné zastaviť, aby sme si to uvedomili. Aj keď to bolo na úkor ľudských životov. Zrazu sme mali čas. Šili sme rúška a chceli byť nápomocní.

Ja som sa začala vzdelávať. Objednala som si knižky, zaplatila kurzy a vrhla som sa do učenia. Zázračné lieky som išla hľadať do prírody a lekárňam som sa zďaleka vyhýbala. Veď to bolo miesto s vysokou pravdepodobnosťou nákazy. Stále viac a viac som si začala uvedomovať, ako ma to ťahá do prírody. 

Snívala som o malom domčeku na samote s lúkou a lesmi okolo, kde budem chodiť po zarosenej tráve a vítať každý nový deň. Moje návštevy v prírode boli čoraz častejšie. Domov som sa vracala šťastná s plným košíkom byliniek. 

S láskou som ich spracovávala pre potreby našej rodiny. Pochopila som, že takto chcem pokračovať. A tak chodím po lúkach, zbieram bylinky, suším ich, vyrábam tinktúry, oleje a mastičky a opäť sa teším zo života.

jungle gernnium, rathmal, ayurvedic hearbs-2477460.jpg

Až mi jedného dňa kamarátka hovorí: „Počuj, ty si akási iná. Žiariš a mladneš.“

 Áno, lebo som šťastná! Rozrozprávala som sa o mojich potulkách v prírode a bylinkách. Práve ona ma naviedla na myšlienku, podeliť sa s ostatnými. Vraj nie každý má čas či chuť chodiť po lúkach. Nehovoriac o tom, že mnohí nepoznajú bylinky a nechcú sa o nich učiť. Vraj: „Pomôž im!“ Ale ako mám pomáhať? 

Ja predsa nie som babka bylinkárka! Raz určite budem, ako tá babička v románe od Boženy Němcovej. 

Múdra a spravodlivá. Ale ešte sa musím veľa učiť.

A tu prišla ďalšia myšlienka – otvoriť internetový obchod, ktorý majú ľudia doma v obývačke a môžem im odporučiť, čo je pre nich najlepšie.

Dlho som zvažovala, či do toho ísť. Veď takých e-shopov je plno.

No popravde – sú anonymné, chladné a neosobné a ani ja tam nenakupujem. Toto nie je to, čo chcem.

 Po dôkladnom zvažovaní som sa predsa rozhodla ísť aj touto cestou. Musím predsa osloviť čo najviac ľudí a dať im možnosť výberu. Ľudia musia spoznať že sú aj iné možnosti liečby a vždy si môžu vybrať či budú mať na raňajky, obed, večeru vesmírnu stravu (ako svoje lieky volala moja maminka), alebo bylinkový čajík.

Je však potrebné povedať aj to, že bylinky nerobia zázraky na počkanie. Je to dlhodobý proces a veľmi dôležité je najmä nastavenie hlavy. Musíte zmeniť svoje myslenie a uvedomiť si, že ste to najmä Vy, kto musí chcieť. Každá nemoc je dôsledok nášho postoja a začína v hlave. Nemôžete čakať od bylinky, že vyrieši za týždeň problém, ktorý ste si nabaľovali rok, dva či desať. Bylinky liečia, na rozdiel od chemických liekov, ktoré len potláčajú symptómy a neriešia podstatu vzniknutého stavu. Samozrejme, sú choroby, pri ktorých sa nezaobídete bez chemických liekov a vždy treba zvažovať, kedy a akú liečbu použiť. 

Aj ja roky beriem liek na štítnu žľazu (kvôli Černobyľu), ale mnoho zdravotných problémov už viem riešiť bylinkami. 

A tak som začala pracovať na novom projekte. Na obchode, v ktorom Vám chcem ponúknuť možnosť vyskúšať dary prírody, ktoré šikovné ruky znalých spracovávajú do Vám dostupných produktov.

Moje Esoldi. Nájdete v ňom bylinky vo forme čajíkov, tinktúr, sirupov, mastičiek či prírodnej kozmetiky. Produkty do svojho Esoldi starostlivo vyberám. Firmy, ktoré ich vyrábajú, sú malé, rodinné, milujúce prírodu a do svojich výrobkov dávajú kus svojho srdca a lásky. Rovnako, ako ja do svojho Esoldi.

  A práve túto lásku chcem dostať k Vám do Vašich domácností.

V prípade potreby som Vám k dispozícii na fb v mojej skupinke Liečiteľka príroda. Nájdete tu veľa zaujímavých informácií o bylinkách a ich spracovávaní. Môžete sa tu taktiež kedykoľvek pýtať ostatných členov na ich osobné skúsenosti. Budem nesmierne šťastná, keď vytvoríme komunitu úžasných ľudí, ochotných si navzájom pomáhať, a tak postupne budovať krajší svet. Svet bez závisti a zla, ktorého je teraz neúrekom. Začnime každý sám od seba a šírme okolo seba lásku k prírode a k všetkému živému. Usmievajme sa na druhých a ďakujme za každý nový deň, ktorý nám ponúka možnosť na zmenu.

S láskou Janka