Bylinky od Janky

Šípky 

Rosa z čeľade Rosaceae

Horúce leto sa nám pomaly, ale isto prehuplo do sychravej jesene🍁 , zeleň listov🌳 sa začína meniť na pestrú paletu farieb🍂 . 

Mnohí z nás sa vplyvom zmien počasia cítia unavení a bez energie. Aj tu nám liečiteľka príroda ponúka riešenie, a to vo forme malých sýtočervených pomocníkov, ktorých poznáme pod názvom šípky.
Čo všetko môžu nášmu telu ponúknuť?

O šípkovej nádielke

🌐Celý článok nájdete TU:

rosehips, shrub, rose bush-7505631.jpg

Kozinec

Je rastlina, ktorá sa už po tisíce rokov používa v tradičnej čínskej medicíne. Existuje mnoho poddruhov, no v medicíne sa najčastejšie využíva Astragalus membranaceus, čiže slovensky Kozinec blanitý.

1. Podpora imunity

Kozinec stimulujú bunky imunitného systému k produkcii tzv. interferónov. Tieto vysoko aktívne proteíny sú nevyhnutné pre likvidáciu vírusových infekcií. Pravidelné užívanie Kozinca zvyšuje počet kmeňových buniek v kostnej dreni, a tým podporuje vznik bielych krviniek, obranných T–lymfocytov. Tie sa potom môžu efektívne a v požadovanom množstve presúvať do oblastí postihnutých infekciou. Kozinec je preto veľmi efektívny nielen pri nachladnutí, chrípke a infekciách horných dýchacích ciest. Lekárske štúdie jasne preukazujú aj jeho výraznú pomoc u pacientov, ktorých imunitný systém bol potlačený chemoterapiou alebo ožarovaním pri onkologických ochoreniach.
 

2. Odolnosť organizmu

Kozinec je významný adaptogén a má pozitívny vplyv na odolnosť organizmu proti fyzickej a psychickej záťaži = strese. Pomáha organizmu sa prispôsobiť na zmeny okolitého prostredia a prispieva k obnoveniu fyzickej a duševnej sily, nielen pri náročnej práci, učení, športe, chorobe… Každodenné situácie, ktorý prežívame sú pod neustálym tlakom. Ako doplnok stravy môže konkurovať mnohým multivitamínovým a minerálnym prípravkom, sám totiž obsahuje veľa štandardných látok, aminokyselín, stopových prvkov i látok špecifických. Slúži ako zdroj mnohých živín, a preto sa hodí ako doplnok stravy v boji proti stresovým podmienkam moderného štýlu života.
 
 
3. PÔSOBÍ PROTI STARNUTIU
Kozinec je široko známy pre svoje účinky proti starnutiu. Je silný Antioxidant-eliminuje voľné radikály. Astragaluscan, účinná látka v tejto bylinke, pomáha výrazne redukovať prejavy starnutia a podporuje obnovu rastu rôznych tkanív.
 
4. VHODNÝ PRE ŽENY AJ PRE MUŽOV
Pre ženy môže byť zaujímavé, že Kozinec reguluje činnosť pohlavných orgánov pri zníženom libide alebo v období klimaktéria, pri rôznych príznakoch spojených s týmto obdobím a je preto vhodný aj pre ženy s predmenštruačným syndrómom. U mužov má tiež blahodarný vplyv na reprodukčný systém v tom, že podporuje aktivitu, pohyblivosť a množstvo spermií, je odporúčaný párom snažiacim sa o počatie.
cup, tee, porcelain-829527.jpg

Rumanček

🌿Rumanček – bylina uznávaná mnohými generáciami🌿
Starí Egypťania považovali rumanček za dar od boha Slnka. Bol pre nich posvätný, pretože zmierňuje horúčky a úpaly.

Známa rakúska liečiteľka Mária Trebenová (*1907 – †1991) rozprávala o žene, ktorá žila vo Švajčiarsku a volali ju rumančeková bosorka. Vtieraním rumančekovej silice dokázala vrátiť pohyb ochrnutým končatinám, obkladmi z kvetných hlavičiek povarených v mlieku vyliečila bolesti očí a neodchádzanie moču napravila podávaním rumančekového vína.

Rumanček patrí medzi vzpriamené, intenzívne voňajúce rastliny. Má biele kvety a jeho výskyt nie je vôbec náročný. Nájdete ho zväčša na okrajoch ciest alebo obilninových poliach. Pôvodom pochádza zo Stredomoria, ale dnes ho nájdete už po celom Slovensku.

Jeho kvety sa zbierajú takmer celú sezónu, ale postupne ako rozkvitajú je to obdobie od mája do septembra. Ak patríte medzi vášnivých bylinkárov, tak táto bylina musí tvoriť základ vašej zbierky, pretože vám dokáže pomôcť pri vonkajších aj pri vnútorných problémoch.

Najčastejšie sa používa v podobe odvarov a čajov, ktoré sa pijú v kombinácii s citrónom a medom.

Mnohí ho využívajú aj na naparovanie kvôli lepšiemu dýchaniu a pokožke.
🥲 Dnes ale považujem za viac ako smutné, že ľudia zabúdajú, že takéto niečo nám matka príroda poskytuje. Keď vám predstavím, na čo všetko sa rumanček využíva, budete len neveriacky krútiť hlavou.
 
🫢 Ľudia sa dnes radšej napchajú antibiotikami či inými chemickými škodlivinami pre ich organizmus a zabúdajú, že najviac môže pomôcť príroda.
Práve ona by mala byť prvým liekom, po ktorom siahnite. Veď harmanček má v sebe toľko účinných látok, ktoré sú zárukou sily, zdravia aj krásy. Obsahuje silice, flavonoidy, kyseliny a v neposlednom rade aj vitamín A, betakarotén, vápnik, železo, draslík…
 
 

BENEFITY HARMANČEKA:

Vlasy
  • chráni vaše vlasy pred UV žiarením,
  • upokojuje podráždenú vlasovú pokožku,
  • je účinný pri odstraňovaní lupín,
  • dodáva lesk blond farbe,
  • funguje ako prirodzený zosvetľovač plavej farby,
  • pomáha pri lupienke,
Pokožka
  • pomáha pri hojení rán a zároveň ich dezinfikuje,
  • pomáha pokožke predchádzať starnutiu a chráni ju pred voľnými radikálmi,
  • vyhladzuje drobné jazvy a je účinný aj na akné,
  • pomáha pri liečbe spálenej pokožky a má hojivé účinky,
  • funguje ako prírodné bielidlo (odstraňuje napr. tmavé kruhy pod očami), dodáva pleti iskru,
  • má hydratačný a antioxidačný účinok,
  • dermatológovia ho odporúčajú aj pri ekzémoch,
Zdravie
  • pravidelným pitím harmančekový čaj pomáha proti migréne,
  • je účinný pri pálení záhy a syndróme dráždivého čreva,
  • pomáha pri nafukovaní,
  • vytvárajú sa z neho obklady na bodnutie hmyzom alebo podráždenia,
  • je pomocníkom pri cukrovke – udržuje hladinu glukózy v krvi,
  • lieči hemoroidy,
  • je vhodný na posilnenie imunity (liečba bolestí hrdla),
  • upokojuje podráždený žalúdok,
  • je vhodný pre ľudí trpiacich nespavosťou, odstraňuje stres a upravuje aj menštruáciu,
  • zmierňuje účinky ovčích kiahní a zaparenín.
  •  
❓Stále by ste si vybrali radšej chémiu ako čistú prírodu?
Toto a ešte omnoho viac vám harmanček môže poskytnúť. Jeho užívaním naozaj nič nepokazíte, pretože sa doteraz nenašli žiadne vedľajšie účinky.

Divoký pomaranč

🍊Divoký pomaranč,
za studena lisovaný z pomarančovej kôry. 🍊
Jedna z najkrajších vôni 😉 a chuti z EO.
 
Podporuje kreativitu, dobrú náladu, dopĺňa fyzickú energiu, prináša nám do života spontánnosť, radosť, hravosť, pocit tepla a šťastia, zatiaľ čo nám upokojuje zažívací systém.
 
🔝Vynikajúci a účinný v boji proti plesni a baktériám.
🔝Veľmi efektívny nástroj na pozdvihnutie nálady.
🔝Často odporúčaný na počiatočné štádia chrípky a prechladnutia.
Ja ho neskutočne rada používam v kuchyni pri pečení. 💧oleja a wafle punding kolače keksiky dostanú iný šmenc 😃
Kvapkám si ho do čistej vody čaju .
Je výborný do smoothie. 🥤
 
🍊Divoký pomaranč vo svojej podstate učí pravému významu hojnosti. Umožňuje nám, zbaviť sa nedostatkov mysle vo všetkých ich podobách. Strach, nervozita, nepružnosť, workoholizmus, nedostatok humoru a presvedčenie, že ničoho nie je dostatok.
 
Divoký pomaranč pripomína duši neobmedzené možnosti prírody.
Učí nás dávať nezištne bez myšlienky na náhradu.
 
V prírode, tam je predsa vždy dosť pre všetkých. Nie je potrebné niečoho sa báť – to je hlavné posolstvo divokého pomaranča.
 
Vyzýva nás nechať veciam voľný priebeh tak, ako to robia deti 👧👦a žiť podľa svojho autentického JA a tešenie sa z pravých hodnôt života.

Esenciálny olej WILD ORANGE

Za studena lisovaný z pomarančovej kôry. Divoký pomaranč je vynikajúci pre energetizáciu a revitalizáciu. Bežne sa používa ako účinný nástroj na povznášajúcu náladu, rovnako ako pre jeho nádhernú citrusovú arómu.

oranges, citrus fruits, fruits-1995056.jpg

KAROB (Svátojánsky chlieb)

🫘KAROB u nás skôr známi ako Svátojánsky chlieb.
🌳Svätojánsky chlieb, falošné kakao alebo karob. Všetky tieto označenia patria rastlinným produktom z dreviny rohovník obyčajný (Ceratonia siliqua).
 
 Viete, že pražené struky majú široké využitie a mali by byť súčasťou zdravého jedálneho lístka?
Vždyzelený rohovník obyčajný pochádza z oblasti Stredomoria, severnej Afriky a juhozápadnej Ázie. Jeho používanie sa datuje do obdobia približne 2000 rokov pred naším letopočtom.
Dorastá do výšky až 12 metrov, má kožovité kopijovité listy, tmavoružové kvety rastúce v tvare strapcov, ktoré vyrastajú nielen z konárov, ale aj z kmeňa tohto stromu.
 
Plody sú dužinaté struky dlhé až 30 centimetrov. Zberajú sa, kým ešte nie sú úplne zrelé. Až 50 percent struku tvoria sacharidy, desatinu nerozpustná vláknina.
 
Ohromnú popularitu si však získal aj vďaka lahodnej chuti. Nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o výbornej náhrade čokolády, lepšie povedané kakaa. Kým kakao je bohatšie na železo a horčík, v množstve vápnika pre zmenu dostáva od karobu na frak. 
 
Karob obsahuje tiež viac vlákniny, čo oceníte pri redukcii hmotnosti. Jeho chuť je oproti kakau jemnejšia a sladšia, nie je preto divu, že je tak obľúbený v gastronómii.
 
Často narazíte na karobové sirupy, vločky či na jemný prášok.
 Práve ten je pre použitie asi najpraktickejší. Existuje veľká kopa receptov na smoothie či pečené aj nepečené dezerty, kde si jeho chuť skutočne užijete.
 
Zaujímavosťou je, že karob neobsahuje teobromín, ktorý nájdete v kakau. Svojim miláčikom, pre ktorých je klasická čokoláda nebezpečná, tak môžete bez obáv dopriať sladkú karobovú odmenu.
 
 
Karob nie je len maškrta:
* účinne obmedzuje nežiaduce ukladanie cholesterolu,
* rýchlo zatočí s hnačkou,
* podporuje správnu funkciu tráviaceho ústrojenstva,
* upravuje hladinu cukru v krvi,
* pôsobí preventívne pred vznikom srdcových problémov,
* dodáva telu potrebné minerály (hlavne vápnik a draslík) a vitamíny.
Z olivovej firmy si odnášam aj karobový prášok. 
 
 
Vedeli ste, že…
… všetky semená karobu majú takmer identickú hmotnosť? Kedysi sa využívali pri vážení drahých kovov a kameňov. Práve odtiaľ pochádza slovo karát – jedno semeno karobu zodpovedá približne hmotnosti jedného karátu.
 
To len pre spestrenie.
Toľko úžasných potravín nám príroda ponúka.  Musíme len o nich vedieť a začať ich viac spoznávať a využívať.
Kto z Vás má alergiu na kakao o používa Karob?
carob, ceratonia, raw-88438.jpg
blueberry, shrub, violet-523012.jpg

Borievka obyčajná

🤷🏻‍♀️Ani sme sa nenazdali a leto ušlo naozaj rýchlo. Deti sa vrátia do školských lavíc, dospelí sa vrhnú oddýchnutí do práce.
🌲Vo voľnom čase je skvelým nápadom vyjsť si na prechádzku a popozerať sa okolo seba, aké dary nám ponúka matka príroda.
 
🫐Keď sa povie borievka obyčajná, mnohým napadne borovička alebo gin. Krivdili by sme jej, ak by sme nenapísali, že existujú aj ďalšie zdravšie možnosti jej využitia.
 
💙 Borievka obyčajná má močopudné účinky, pomáha pri dne i bolestivej menštruácii, nadúvaní, detoxikácii, znižuje hladinu cholesterolu a posilňuje obranyschopnosť organizmu. Tinktúra je vhodná na ekzém, herpesy i reumu, olej na reumu.
 
💚 Jej vždyzelené kríky, ktoré nájdeme vo vyššie položených, suchých a kamenistých stráňach, sú všeobecne známe, rovnako ako z plodov pripravená borovičková pálenka. Drevo príjemne vonia živicou.
 
🧡 Liečebné účinky borievky boli známe už v stredoveku, keď Arabi vyrábali chýrny borievkový lekvár, uvádzaný v niektorých starších liekopisoch dodnes. Plody majú taký silný dezinfekčný účinok, že v časoch stredovekých epidémií neochoreli tí, ktorí v priebehu dňa žuvali bobuľky borievky. Aj dnes sa odporúča na celkové prečistenie organizmu rozžuvať nalačno, pomaly, po jednej, ❗️5-10 ❗️borievkových bobuliek.
 
Borievka kvitne v apríli až v máji.
Zbiera sa plod, drevo, zriedka konce konárov (vršky). Plody sa zbierajú v septembri – novembri. Dozreté neporušené plody sa trhajú ručne alebo sa striasajú na plachtu. Vytriedené sa sušia v 3-4 cm vrstve do 35 stupňov C. V čerstvých plodoch je prítomný vitamín C.
 
🎯Hlavné liečebné použitie borievky v súčasnosti je pri močových chorobách, zvlášť pri bielkovinách v moči (spolu so zlatobyľom, brezou a vresom). Zlepšuje látkovú výmenu v kĺboch, čo ju spolu s močopudnosťou predurčuje na liečenie kĺbového reumatizmu. 
 
Odporúča sa aj pri srdcovej slabosti na odvodnenie organizmu (spolu s krušinou a ligurčekom) a taktiež pri rôznych kožných chorobách. Využíva sa jej dezinfekčný, diuretický účinok pri zápalových chorobách vylučovacích orgánov, pri žalúdočných ťažkostiach.
 
Borievka stimuluje detoxikáciu a činnosť pečene, urýchľuje revitalizáciu pečeňového tkaniva a využíva sa pri rekovalescencii po pečeňových ťažkostiach. 
Podporuje činnosť obličiek, rozpúšťa v nich usadeniny aj piesok. Znižuje hladinu cholesterolu. Pomáha udržiavať čisté cievy bez akýchkoľvek usadenín. Posilňuje obranný systém organizmu.
 
Zvonku je obľúbenou prísadou do posilňujúcich kúpeľov, do ktorých môžeme použiť aj mladé výhonky a pridať ďalšie podobne pôsobiace bylinky. Takýto kúpeľ posilňuje celé telo.
 
⚠️ Borievka má však aj nepríjemné vlastnosti, preto sa neodporúča prekročiť dávkovanie. Vôbec ju nesmú užívať ľudia s chorými obličkami, zvlášť pri ich zápale, a je nevhodná aj pre tehotné ženy.
Preto užívanie borievky konzultujte so svojim lekárom. 🙏🏼
garlic, spice, ingredient-139659.jpg

MEDVEDÍ CESNAK.

Je úžasná bylinka, ktorá má mnoho priaznivých účinkov pre ľudské zdravie. Tinktúra dokáže najdlhšie uchovať jeho silu.
Pesto nám výborné poslúži v kuchyni.
Medvedí cesnak je výbornou prírodnou očistou pre ľudské telo. Podľa svetoznámej Márie Treben má cesnak mnoho liečivých vlastností, no k tým najhlavnejším patrí jeho detoxikačná schopnosť. 
Treba ho konzumovať vo všetkých formách počas apríla, aby jarná prečisťovacia kúra mala patričné účinky.

  • 🧸Táto bylinka môže pomôcť aj pri najrôznejších žalúdočných problémoch, akými sú napríklad zápcha, plynatosť alebo chronické hnačky. Mária Treben uvádza aj preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva.
  •  
  • 🧸Medvedí alebo divoký cesnak sa sa odporúča konzumovať aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, skúste zaradiť medvedí cesnak do jarného jedálnička.
  •  
  • 🧸To isté platí aj o bolestivých kŕčových žilách, ktoré trápia nejdnu/ého z nás.
  •  
  • 🧸Trpíte častými bolesťami hlavy? Medvedí cesnak môže pomôcť aj ľuďom trpiacim častými migrénami.
  •  
  • 🧸Medvedí cesnak sa tiež využíva pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú astma alebo zápal priedušiek.
  •  
  • 🧸Je tiež výborným posilňovačom imunity v jarnom období, kedy sa menia teplotné podmienky a ľudský organizmus je oslabený a náchylný na rôzne ochorenia.
  •  
  • 🧸Silná korenistá chuť cesnaku môže pomôcť vypudiť z tela aj hlísty.

Rascu čiernu – Černušku siatu

LEKÁR LIEČI, PRÍRODA UZDRAVUJE.
Dnes som si upiekla výborný kváskový chlebík. Stále je iný aj vďaka rôznym ingredienciám alebo koreniu, ktoré do neho pridávam. Dnes moje chuťové bunky „volali“ po rasci čiernej, čiže po černuške siatej. Úžasná vôňa čerstvo upečeného chlebíka naplnila celý dom.

 
ČERNUŠKA SIATA JE STARÁ KULTÚRNA RASTLINA A JEJ PRAVLASŤOU JE ZÁPADNÁ ÁZIA A SEVERNÁ AFRIKA.
V starovekom Egypte sa černuška doslova považovala za všeliek. Olej z černušky je známy aj ako olej faraónov, nakoľko najlepší lekári ho používali pri tráviacich problémoch faraónov po ich extravagantných hostinách. Olej sa taktiež používal na bolesti hlavy, zubov, pri nachladnutí a infekciách. 
Fľaštička tohto oleja sa dokonca našla pri skúmaní hrobu egyptského kráľa Tutanchamóna, čo len dokazuje jeho neskutočnú hodnotu.
V súčasnosti sa pri liečbe najviac používa čistý olejový extrakt zo semien černušky.

Olej z černušky pomáha upokojiť nervový systém, stimuluje energiu a pomáha pri zotavení z únavy a vyčerpania.
Semienka černušky posilňujú obranyschopnosť, majú antimikrobiálne a dezinfekčné účinky, taktiež regulačný a posilňujúci účinok na imunitný systém. 
V Ázii sa čierna rasca často používa v boji proti črevným parazitom. Vplyv zdraviu prospešných látok na hladké svalstvo nám môže pomôcť pri bolestiach v bruchu, kŕčoch v žalúdku či pri črevných problémoch.
Olej z čiernej rasce obsahuje cez 100 rôznych živín a najvýznačnejšie sú tieto:
 
Vitamín A, B1, B2, B3, B6, Kyselina listová, D, E a F, minerály a prvky Ca, Mg, Fe, Zn, P, Cu, K, mastné nenasýtené kyseliny omega 3 a 6.
 
Liečebné účinky:
🌾 Silne posilňuje imunitu
🌾Uľahčuje trávenie a upokojuje žalúdok
  • 🌾Podporuje peristaltiku čriev
  • 🌾Má antibakteriálne a dezinfekčné účinky
  • 🌾Vypudzuje parazitmi
  • 🌾Upokojuje horné dýchacie cesty a pomáha pri dráždivom kašli
  • 🌾Pomáha pri RAKOVINE
  • 🌾Pomáha pri HIV
  • 🌾Lieči autoimunitné choroby
  • 🌾Podporuje kardiovaskulárny systém
  • 🌾Lieči cukrovku
  • 🌾Pomáha pri chronickom únavovom syndróme
  • 🌾Lieči alergie a astmu
  • 🌾Pomáha pri zápaloch ďasien a ústnej dutiny
  • 🌾Lieči poruchy pankreasu
  • 🌾Pomáha pri nedostatočnej tvorbe materského mlieka
  • 🌾Používa sa pri masážach dojčiat pri bolestiach bruška
  • 🌾Reguluje VYSOKÝ KRVNÝ TLAK
  • 🌾Uľahčuje prietok krvi
  • 🌾Pôsobí proti ukladaniu tukov v cievach
  • 🌾Pomáha pri najrôznejších ochoreniach kože – ako zvonka, tak zvnútra
  • 🌾DETOXIKUJE organizmus
  • 🌾Má antibakteriálne účinky – proti parazitom, vírusom, baktériám, plesniam
  • 🌾Urýchľuje hojenie rán a obnovu buniek
DÁVKOVANIE:
Preventívna: Jedna lyžička denne zmiešaná buď s medom alebo čerstvou šťavou (napríklad z vylisovaného pomaranča alebo mandarínky). Najlepšie ráno, pred raňajkami.
Na vnútorné použitie sa odporúča olej v BIO kvalite, za studena lisovaný, ktorý nie je riedený žiadnym iným olejom.
VYSKÚŠAŤ SA OPLATÍ…
Vyskúšajte, som presvedčená, že černuška vám učarí a krásne rozšíri obzor chutí. Černuška siata má mnohovýznamné účinky na naše zdravie a je jednou z najviac cenených liečivých rastlín v histórii ľudstva.